Kod Analiz Aracı : Source Monitor

Uzun bir aranın ardından tekrar yeni bir yazıyla geri dönüş yapıyorum. Bir blog tutmak sadece tutmak değil aslında güncel tutabilmek içeriği gerçekten zormuş. Bunu anladım. Neyse.. 🙂
Bu yazımızda Source Monitor isimli bir tool hakkında bildiklerimi size aktarmaya çalışacağım.
Evet, başlıkta ta belli ne olduğu programın, bir kod analiz aracı kendileri. Ücretsiz bir araçtır. Rahatlıkla indirebilirsiniz.
İndirme Link : http://www.campwoodsw.com/SourceMonitorUpdateV350.zip
Sitesi : http://www.campwoodsw.com/sourcemonitor.html

Source Monitor, bize yazdığımız kod ile ilgili bilgiler verir. Kod satır sayısı, metot bazlı karmaşıklık oranı, sınıf sayısı vb. metrikler bulunur. Bunları basit bir şekilde bize gösteren bir arayüze sahiptir. Source Monitor sayesinde, kodu iyileştirirken nerelere dikkat etmemiz gerektiğini, öncelik verirken nereden başlayacağımızı bir yol haritası çizebiliriz.

İndirme linkini kullanarak programı indirelim ve ardından zip dosyasını istediğiniz yere açın. Sonra SourceMonitor.exe uygulamasını açın. Aşağıdaki gibi bir görüntü karşılayacaktır bizi.

1

Ardından File -> New Project yapalım. Bize projenin kaynak kodunun dilini seçmemizi isteyen bir ekran geliyor. Ben burada Java’yı seçip ilerliyorum.

2

Sonra bu Source Monitor projesine vereceğimiz ismi ve kayıt edileceği yeri seçiyoruz.

3

Ardından projenizin source package’nın yolunu seçiyoruz.

4

Ardından çıkan ekrandaki tüm seçenekleri seçerek ilerleyelim. (Oradaki seçeneklerde, Modifiye edilmiş karmaşıklık metriğini kullan, boş satırları sayma ve Baş ve Sondaki yorum satırlarını sayma seçenekleri bulunuyor.)

5

Sonraki aşama Source Monitor ile ilgili bir durum, kayıt dosyasının formatını size soruyor. Ben New Source Monitor Project format olanı seçiyorum.

Sonra ilk Checkpoint olarak ayarlıyoruz ve buna bir isim veriyoruz. Source Monitor ‘ ün de default olarak yaptığı ve çoğunlukla kullanılan Baseline olarak bırakıyorum ben. Siz tabi ki istediğiniz ismi koyabilirsiniz.

6

Ardından son diyoruz ve son bir ekran bizi karşılıyor. Bu ekranda son olarak düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. İşleme girmesini istemediğiniz sınıfları çıkarabilir veya yeni sınıflar ekleyebilirsiniz.

7

Ardından OK diyoruz ve Source Monitor hızlı şekilde bize sonuçları getiriyor. İlk gelen ekran aşağıdaki gibi

8

Evet ilk ekran gördüğünüz gibi kod hakkında genel bir bilgi veriyor. Satır sayısı, max. karmaşıklık, metot/sınıf oranı, Sınıf sayısı vb. ifadeler bulunmakta. Satıra çift tıkladığımızda ise bizi sınıf bazlı bir görünüm karşılamaktadır.

9

Sınıf ayrıntısı için de sınıflara çift tıkladığımızda, o sınıfla ilgili detaylı bilgiye sahip oluyoruz.

10

Görüldüğü gibi Source Monitor güzel bir şekilde projeyle ilgili herşeyi vermektedir.

Tekrar Baseline kısmına gelip sağ tıklayıp Display Checkpoint Kiviat Graph diyelim. Gördüğünüz bu grafik aslında projenin genel halini göstermekte ve amacımız yeşil alanın içerisinde kalmayı başarmak.. 🙂

11

Son olarak ise projenizi geliştirmeye devam ettikten sonra tekrar aynı projeyi Source Monitor ‘ de devam etmek için Sol üst köşeden New Checkpoint seçeneğini seçip (size önceden gösterdiğiniz yoldaki sınıfları ekleyerek tekrar soracaktır) Checkpoint’inize bir isim verip OK dedikten sonra hemen Baseline ‘nın üstüne yeni bir satır eklenir. Böylelikle Checkpoint ‘ lerinizi karşılaştırabilirsiniz.

12

Evet geldik son sözlere, bu yazımda çok yararlı bulduğum Source Monitor isimli aracı size tanıtmak ve anlatmak istedim. Umarım faydalı olur. Sonraki yazılarda görüşmek üzere..

Test edilmeyen kod tuhaflaşır…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s